DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

O DBI | SaferInternet

Nasza Placówka bierze udział w Dniu Bezpiecznego Internetu (DBI), który trwa do końca marca. Dzień ten ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. W związku z tym w naszej szkole  2 lutego 2024 r. odbył się konkurs wiedzy o bezpiecznym Internecie, w którym udział wzięli uczniowie klas: 4 – 7. Polegał on na rozwiązaniu testu, który zawierał pytania dotyczące zagrożeń w sieci. Konkurs poprzedzony był zajęciami tematycznymi oraz spotkaniem z funkcjonariuszem policji – dzielnicowym panem Łukaszem Kołaczkiewiczem, który przybliżył uczniom wiedzę dotyczącą niebezpieczeństw czyhających w Internecie i opowiedział o odpowiedzialności karnej. Wszyscy uczestnicy konkursu (19 uczniów) wykazali się bardzo dobrą wiedzą na temat bezpieczeństwa w sieci, o czym świadczy fakt, iż odbyła się dogrywka, aby wyłonić tych najlepszych. I tak miejsce pierwsze zajął Piotr Szafulski z klasy 6, zaraz po nim uplasował się Franciszek Wolański z klasy 4, natomiast miejsce trzecie przypadło Janowi Szydłowskiemu z klasy 6.

Na zajęciach komputerowych w klasach młodszych przeprowadzono pogadanki i dyskusje  na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie dowiedzieli się z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, poznali zasady, którymi należy się kierować w wirtualnym świecie i gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Zapoznano uczniów m.in. ze stronami: www.dbi.pl, www.sieciaki.pl, www.dzieckowsieci.pl . Najmłodsi uczniowie poznali Necia, wiedzą jak chronić się przed Sieciuchami, a także z zainteresowaniem oglądali przygody owiec w filmie pt. ,,Owca w sieci”. Z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypada 6 lutego przybył do Naszej Szkoły gość – pan Damian Podsiedlik – funkcjonariusz Komsiariatu Policji w Chęcinach, aby przeprowadzić prelekcję dla młodszych uczniów oraz wręczyć nagrody konkursowe. Klasy 1- 3 wzięły udział w konkursie plastycznym pod hasłem ,,Dzieci bezpieczne w sieci”. Tutaj pierwsze miejsce bezdyskusyjnie  jury przyznało  Kornelii Rosieniuk z klasy 2, drugie miejsce zdobyła Oliwia Stępień również z klasy 2, natomiast trzecie – Gabriel Janus z klasy 3 B. Wystawę prac można podziwiać na górnym korytarzu szkolnym.

W wyniku podjętej inicjatywy, młodzi internauci zostali zapoznani z dobrodziejstwami i zagrożeniami płynącymi z sieci, pokazano dzieciom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniom i działaniom podejmowanym przez naszą szkołę w tym temacie, uczniowie będą odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć wielu niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów.

Utworzono dnia 21.02.2024, 14:50