Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Kowali

ABCD młodego geologa

Innowacja  pedagogiczna „ABCD młodego geologa”

Wprowadzenie:

Innowacja  pedagogiczna „ABCD młodego geologa” będzie miała na celu poszerzanie wiedzy i umiejętności  geologicznych, zaspakajanie ciekawości młodego odkrywcy, wskazanie efektywnego sposobu spędzenia czasu po lekcjach. Będzie to kontynuacja prowadzonych już wcześniej zajęć - również w formie innowacji. Co roku przychodzą na zajęcia nowe dzieci, dla których tematyka geologiczna jest bardzo odległa, ale jednocześnie interesująca. Dlatego jest zasadne aby zajęcia innowacji odbywały się w II grupach, ponieważ poziom wiedzy geologicznej u uczniów z klasy 4 a 8 jest bardzo odmienny.

Motywacją do prowadzenia następnej edycji innowacyjnego programu jest duże zainteresowanie u uczniów zagadnieniami geologicznym. Dzieci zadają wiele pytań odnośnie skał i minerałów, których bogactwo znajduje się w regionie świętokrzyskim. Na terenie Kowali udokumentowane są bardzo ciekawe odkrycia w formie skamieniałości np. ryb pancernych, goniatytów, łodzików. Na skalę światową słynne są „Ścieżki trylobitowe” oraz udokumentowane dewońskie wymieranie. Jest to doskonała baza na przeprowadzanie ćwiczeń w terenie.  Na obszarze miejscowości Kowala oraz gminy Sitkówka -Nowiny znajduje się wiele ciekawych odsłonięć geologicznych, jest bardzo cenne stanowisko w formie pomnika przyrody nieożywionej „Przekop kolejowy” w Kowali. Wielu uczniów oraz mieszkańców nie wie, że takie obiekty znajdują się tak niedaleko. Poprzez wdrażanie innowacji pedagogicznej ABCD młodego geologa chcemy zwiększyć świadomość uczniów i mieszkańców o geologii naszego regionu. Poprzez prowadzenie innowacji pedagogicznej zostanie stworzona oferta dodatkowych zajęć, które dadzą możliwość spędzenia wolnego czasu w sposób ciekawy i odkrywczy oraz  poszerzania zainteresowań geologicznych.

Zajęcia proponowane w ramach innowacji pedagogicznej będą doskonałym uzupełnieniem treści programowych. Uczniowie uzyskają odpowiedzi na nurtujące je pytania. Nowatorstwem naszego programu będzie to, że uczniowie będą spotykać się z naukowcami, pasjonatami geologii, którzy przybliżą dzieciom wiadomości w zakresie nauk o Ziemi. Dzieci dowiedzą się o zwierzętach żyjących tysiące lat temu, a obecnie znajdowanych w formie skamieniałości. Uczniowie oprócz zajęć teoretycznych, w głównej mierze będą uczestniczyć w zajęciach praktycznych: szlifowania okazów skał, warsztatach terenowych. Dzieci będą miały możliwość zbierania skał i minerałów, z których stworzą własne kolekcje.

Mamy nadzieje, że poprzez działania  podejmowane w ramach innowacji zmieni się nastawienie do regionu „Białego Zagłębia”, które jest postrzegane jako region przemysłowy, silnie przekształcony przez człowieka. Ale ta działalność człowieka sprawia, że powstają odsłonięcia skał z ciekawymi profilami geologicznymi, ukazują się pokłady licznych  skamieniałości. Jest to RAJ DLA GEOLOGÓW, który przyciąga zbieraczy okazów nawet z całej Polski. Warunki przyrodnicze są wielką skarbnicą dla studentów geologii, którzy co roku przyjeżdżaj tutaj na warsztaty i zachwycają się bogactwem naszej miejscowości. My mieszkańcy powinnyśmy znać pokłady tkwiące w tym regionie.

Koncepcja programu:

Innowacja pedagogiczna jest kompatybilna z podstawą programową, ale w znacznym stopniu pogłębia wiadomości i umiejętności z zakresu geologii i krajoznawstwa.  Program obejmować będzie materiał dotyczący elementarnych wiadomości na temat skał, minerałów i skamieniałości, zmian jakie zachodziły przez miliony lat na naszej Ziemi. Uczniowie uczestnicząc w wycieczkach terenowych będą mieli okazję poznać dokładnie ciekawe obiekty przyrodnicze znajdujące się w najbliższym regionie.

Przewidywana liczba godzin na realizację programu:

8 h w ciągu jednego miesiąca w tym 4 godziny w młodszej grupie i 4 godziny w starszej grupie.

Treści kształcenia

W ramach innowacji przeprowadzone zostaną dla uczniów warsztaty, wycieczki, spotkania z pasjonatami geologii.

Zaplanowane działania:

Tematyczne pogadanki z zakresu:

        -Dzieje geologiczne Ziemi

        - Fauna i flora okresu Dewonu

        - Skały  i minerały regionu świętokrzyskiego

        - Skamieniałości Kowali

Nauka rozpoznawania skał i minerałów.

Organizowanie szkolnych turniejów, konkursów o tematyce geologicznej.

Udział w warsztatach szlifowania skał.

Udział w wycieczkach terenowych  oraz  warsztatach- podczas nich uczniowie będą poznawać cenne stanowiska geologiczne w najbliższej okolicy jak również w naszym województwie, będą zbierać okazy skał i minerałów.

Tworzenie własnych kolekcji – uczniowie będą tworzyć własne kolekcje skał i minerałów z okazów zdobytych podczas zajęć w terenie, stworzą etykietki, które będą uwzględniać nazwę, miejsce znalezienia.

Zwiedzanie muzeów – oglądanie wystaw geologicznych.

Udział w konkursach o tematyce geologicznej organizowanych przez instytucje zewnętrzne np. Geopark Kielce, Instytut Geologiczny.

Aktualizacja szkolnej wystawy geologicznej – odpowiednie oznaczenie okazów, prezentowanie tematycznych kolekcji np. Formy wapienia, Skamieniałości Kowali i okolic, Kruszce regionu świętokrzyskiego.

Uczestnictwo w kolejnych edycjach Szkolnego Rajdu „Śladami trylobitów z Kowali”

Publikowanie ciekawostek i artykułów z działań podejmowanych w ramach innowacji pedagogicznej na stronie internetowej szkoły.

Cele kształcenia:

Nadrzędnym celem programu jest poszerzenie zainteresowań geologicznych oraz popularyzowanie wiedzy geologicznej dotyczącej regionu świętokrzyskiego.

Cele operacyjne:

Uczeń:

·           zna ery geologiczne i zmiany jakie zachodziły w przeszłości geologicznej,

·           zna i rozpoznaje popularne skały i minerały,

·           wymienia skamieniałości znajdujące się na terenie  Kowali i umie je rozpoznać,

·           potrafi scharakteryzować pomnik przyrody w Kowali,

·            plastycznie interpretuje tematykę w kolejnych edycjach konkursu geologicznego,

Cele wychowawcze:

·         budowanie zainteresowań, zamiłowań i pasji;

·         przyzwyczajanie do pracy dokładnej, rzetelnej i systematycznej;

·         pobudzanie wyobraźni i spostrzegawczości;

·         kształtowanie aktywności;

·         wyrabianie wytrwałości, silnej woli i wiary we własne siły;

·         kształtowanie poczucia dyscypliny;

·         kształtowanie umiejętności pracy w zespole;

·         kształtowanie postawy gotowości pomagania innym;

Przewidywane osiągniecia uczniów:

Korzyści, jakie uzyskają uczniowie naszej szkoły to przede wszystkim poszerzenie wiadomości geologicznych. Uczniowie poznają skały i minerały występujące w naszym regionie, nauczą się ich rozpoznawać. Będą identyfikować popularne skamieniałości takie jak trylobity, amonity, belemnity, goniatyt, klimenie, ramienionogi. Z pozyskanych podczas wycieczek i warsztatów terenowych  okazów geologicznych każdy uczeń może stworzyć sobie własną kolekcję. Utworzona szkolna wystawa geologiczna z eksponatami skał, minerałów i skamieniałości będzie wykorzystywana podczas lekcji geografii, biologii, chemii. Umiejętności i wiadomości zdobyte podczas innowacyjnych zajęć uczniowie będą mogli wykorzystać w dalszej edukacji szkolnej. Może u niektórych uczniów rozbudzone pasje geologiczne sprawią, że podejmą oni studia o kierunkach geologicznych.

Z podejmowanych działań w ramach innowacji pedagogicznej będą pisane artykuły na stronę internetową szkoły. Przez te działania będziemy się starać rozsławiać nasza Małą Ojczyznę jak również wzbudzać zainteresowania obiektami geologicznymi znajdującymi się niedaleko naszej szkoły.

Metody nauczania:

- podająca,

- ćwiczeniowa,

- doświadczenia,

- burza mózgów,

- praktyczna,

- spotkania z ciekawymi ludźmi,

- wycieczka,

- obserwacja,

- rozmowa.

Sposoby oceniania:

·         udział w konkursach szkolnych (georebusy, geokrzyżówki, geogeniusz…) – ocena z biologii, przyrody

·         wykonywanie prac plastycznych na konkurs geologiczny – ocena z plastyki

·         udział w wycieczkach, wyjazdach, przygotowywanie planszy, posterów tematycznych– punkty z zachowania,

·         udział w zajęciach innowacji „ABCD młodego geologa” – punkty z zachowania (na każdy semestr 10 punktów)

·         dyplomy, upominki.

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny