Pociąg do Czytania – stacja Baśniowo

Nasz bajkowy pociąg znów wyruszył w podróż. Tym razem do krainy Baśni wybrała się najstarsza grupa przedszkolna Biedronki. Piękna baśń H. Ch. Andersena zatytułowana „Brzydkie kaczątko” była pretekstem do rozmowy na bardzo ważny temat „Czy inny znaczy gorszy?”. Sześciolatki uważnie wysłuchały baśni, obejrzały różne wydania tej samej książki i mogły je ze sobą porównać. Bardzo ładnie podczas naszego spotkania potrafiły się wczuć w sytuację brzydkiego kaczątka, zrozumiały dlaczego było smutne. Chętnie wypowiadały się na temat przeżyć bohatera baśni. Nazywały konkretne emocje i uczucia, które przeżywało kaczątko. A co najważniejsze, potrafiły mądrość płynącą z baśni odnieść do rzeczywistości, do siebie i swoich kolegów. Dla dzieci oczywiste było, by nie oceniać innych wyłącznie np. po wyglądzie zewnętrznym, ubiorze, czy nawet grymasie na twarzy. Bo przecież inny wcale nie znaczy, że gorszy.
Po przez aktywny udział w zajęciach, dzieci wprowadzone zostały w świat wartości, tak bardzo ważnych w życiu jak: empatia, tolerancja i szacunek wobec innych osób.

Katarzyna Lużyńska-Kasperek