Biblioteka

Biblioteka szkolna w Kowali posiada bogaty księgozbiór, prenumeruje czasopisma dla uczniów i nauczycieli. Z jej zbiorów korzystają uczniowie, nauczyciele, rodzice i inni czytelnicy. W bogatej ofercie biblioteki znajdują się nie tylko lektury szkolne, ale także literatura dziecięca, młodzieżowa, książki historyczne i przyrodnicze. Nauczyciele mają dostęp do systematycznie aktualizowanego księgozbioru z dziedziny psychologii, pedagogiki i dydaktyki.

Czytelnia stanowi integralną część biblioteki, w której wyeksponowano czasopisma oraz księgozbiór podręczny. Wyposażona jest w cztery stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Uczniowie mają możliwość samodzielnego wyszukiwania informacji korzystając z tradycyjnych oraz multimedialnych źródeł, nabywając umiejętność samokształcenia.

W bibliotece prowadzone są zajęcia edukacji czytelniczej i medialnej w klasach I - VIII, które wyrabiają u uczniów właściwe nawyki czytelnicze, przygotowują ich do korzystania z różnorodnych źródeł informacji w celu poszerzenia wiedzy i rozwijania własnych zainteresowań.
     W bibliotece działa grupa aktywnych czytelników, którzy zajmują się różnymi pracami na rzecz biblioteki (pomoc w organizacji uroczystości, konkursów, wystaw bibliotecznych, wykonywanie prostych czynności biblioteczno – technicznych).
Nauczyciel bibliotekarz organizuje szereg imprez bibliotecznych oraz konkursów popularyzujących książkę jako źródło wiedzy i rozrywki. Każdego roku biblioteka zaprasza swoich czytelników do wzięcia udziału w szkolnych konkursach przeprowadzanych w różnej formie (czytelnicze, twórczości uczniowskiej – plastycznej i literackiej). Konkursy umożliwiają uczniom zaprezentowanie swoich zdolności i talentów.
Jedną z większych imprez bibliotecznych, jest organizowana corocznie uroczystość pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników.
Biblioteka włącza się w realizację zadań, wynikających z rocznego planu pracy szkoły.