Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Kowali

Piękna Nasza Polska Cała

 

W związku z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, w bieżącym roku szkolnym nasza placówka przystąpiła do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”.

Od września do listopada 2018 roku uczniowie uczestniczący w projekcie, a były to klasy 1-8 realizowali zadania związane z historią Polski, symbolami narodowymi, tradycją, zwyczajami i obrzędami ludowymi. Nasi uczniowie zrealizowali 13 następujących zadań:

Zad.1. Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski.

Dokładnie o godzinie 11.11 w dniu szkolnych obchodów Święta Odzyskania Niepodległości cała społeczność Zespołu Placówek Integracyjnych w Kowali odśpiewała z dumą 4 zwrotki Hymnu Państwowego - „Mazurka Dąbrowskiego”.

Zad.3. Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada.

W 2018 roku 11 listopada to dzień szczególny, bo minęło 100 lat od odzyskania przez Polskę Niepodległości. W dniu 9 listopada w naszej szkole odbył się z tej okazji uroczysty apel, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna. Najpierw członkowie koła teatralnego przybliżyli wszystkim zgromadzonym drogi Naszego Narodu do wolności. Cudowne dźwięki pieśni patriotycznych zaprezentowali natomiast uczniowie z koła muzycznego. Niezwykłą recytację autorskiego wiersza zaprezentowała uczennica klasy III Natalia. Dzieci z klasy I zaśpiewały pieśń znaną jako "Szara piechota". Cudowny pokaz wykonały przedszkolaki, które ubrane w barwy narodowe odśpiewały piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

Zad.4. Nauka piosenki o tematyce patriotycznej.

W naszych szkolnych salach, a nawet na korytarzach można było usłyszeć wiele różnych piosenek o tematyce patriotycznej. Do realizacji tego zadania szczególnie przygotowywali się uczniowie klasy I, którzy 8 listopada wraz ze śpiewem i choreografią zaprezentowali piosenkę „Szara piechota” podczas konkursu wokalnego ,,Polska-moja ojczyzna’’. Również uczniowie klas 4-6 uczęszczający na dodatkowe zajęcia muzyczne wylewali poty przy dość trudnym repertuarze. Piosenki i pieśni patriotyczne zaśpiewane na apelu z okazji Święta Niepodległości to: „Rota, Marsz I Brygady, Uwierz Polsko, Dziś idę walczyć mamo, Niepodległa, niepokorna”.

Zad.5. Nauka tańca ludowego

W ramach lekcji wychowania fizycznego uczniowie klas 4-8 uczyli się podstawowych kroków i figur narodowego tańca polskiego – poloneza. Często taniec ten był powtarzany w ramach ćwiczeń rozgrzewających. Efektem finalnym będzie zatańczenie go na rozpoczęcie zabawy choinkowej przez wszystkich uczniów naszej szkoły.

Zad.6. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej

W dniu 14.11.2018r. wychowawcy klas II i III zorganizowali w naszej szkole Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I-III pod hasłem "Przygoda z Poezją Patriotyczną". Zaprezentowane zostały różnorodne wiersze wyrażające miłość do Ojczyzny, które uczniowie wybierali i przygotowywali wspólnie z rodzicami. Zaproszono również gościa specjalnego Panią Lidię Jędrochę – poetkę, która podzieliła się z nami swoją twórczością.

Zad.7. Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała”

Na korytarzach naszej placówki pojawiły się kąciki o tematyce patriotycznej przedstawiające Naszą piękną Polskę, jej barwy, symbole i wszelkie walory. Świetlica szkolna przygotowała wyjątkowy kącik z informacjami o początkach państwa polskiego, o „Mazurku Dąbrowskiego”, Józefie Piłsudskim, regionalnych strojach ludowych i patriotyzmie.

Zad.9. Zabawa ludowa

„Toczenie fajery” - zabawa naszych pradziadów. Uczniowie klas 4-8 podczas przerw mieli możliwość spróbowania swoich sił w toczeniu fajerki pogrzebaczem. Dzieci
z chęcią próbowały „uruchomić” fajerkę. Nie było to łatwe, ale niektórym udało się.

Zad.10. „Według przepisu Babci lub Dziadka” - Bułeczki Iskiereczki

18 października cała społeczność świetlicowa a zwłaszcza uczniowie klas I-III mieli wspaniałą okazję przygotować oraz skosztować tradycyjnie wypiekanych podpłomyków. Pod kierunkiem zaproszonego gościa – Pani Jadwigi Brzozy z zespołu obrzędowego Kowalanki uczniowie własnoręcznie wyrabiali ciasto na bułeczki, które zostało przygotowane zgodnie z tradycyjnym przepisem oraz w tradycyjnych naczyniach, a przede wszystkim zostały wypieczone w tradycyjnym piecu chlebowym. Uczniowie zostali zapoznani z etapami powstawania pieczywa, jak wysiew zbóż, poznali pracę człowieka związaną z uprawą, poznali 4 gatunki zbóż: żyto, pszenicę, jęczmień i owies, a także półprodukty z nich powstałe jak: kasza jęczmienna, płatki owsiane, mąka żytnia i mąka pszenna. Wszystkie dzieci z ogromnym zaciekawieniem wysłuchały opowieści p. Jadwigi o kolejnych etapach pieczenia podpłomyków, a następnie spisały przepis na podpłomyki, które szybko zdobyły miano „bułeczek iskiereczek”. Bułeczki iskiereczki bardzo wszystkim smakowały - znikały w oka mgnieniu nawet najdrobniejsze okruszki.

Zad.11. „Na skrzydłach historii”

Jedna z uczennic klasy 8 podjęła trud i przygotowała piękną prezentację multimedialną o gminie w której mieszka – gminie Sitkówka Nowiny.

Zad.12. „Piękna nasza Polska cała”

Świetlica szkolna w programie Word zaprojektowała i wysłała pocztówkę z miejscowości Kowala.

Zad. 13. Napisz kartkę Bohaterom”

Nasza placówka wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! Projekt ten miał na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek.
W ciągu dwóch tygodni uczniowie naszej szkoły samodzielnie redagowali kartki pocztowe do żyjących Powstańców Warszawskich. Na przerwach oglądaliśmy prezentacje multimedialne o Powstaniu, zdjęcia z tamtego okresu oraz wysłuchaliśmy nagrania, w którym dowiedzieliśmy się co Powstańcy chcą przekazać dzisiejszej młodzieży… W sumie wysłaliśmy 98 kartek, aby uhonorować uczestników Powstania Warszawskiego. Akcja ta pozwoliła każdemu na wyrażenie w symboliczny sposób wdzięczności, pamięci i szacunku.

Zad.14. Konkurs Plastyczny pt. „Moja mała Ojczyzna”

14.11.2018r. w klasie III odbył się Konkurs Plastyczny pod hasłem: „Moja mała Ojczyzna” ukazujący naszą miejscowość dawniej, dziś i w przyszłości.

Zad.15. Dzień Mody Patriotycznej

9 listopada, podczas apelu z okazji Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w naszej szkole odbył się „Pokaz mody patriotycznej”. Uczniowie klasy II i III z dumą przedstawili ubiór z czasów wojennych, natomiast pozostała społeczność szkolna zaakcentowała swój udział w „Dniu Mody Patriotycznej” pięknym ubiorem w biało-czerwonych barwach.

 

Podsumowując Zespół Placówek Integracyjnych w Kowali wykonał sumiennie 13 zadań zaproponowanych do realizacji. Uczniowie każdej klasy brali aktywny udział w projekcie z czego jesteśmy bardzo dumni. 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny