Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Kowali

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZEŃSTWO DZIECIOM W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZEŃSTWO DZIECIOM  W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 

1. Przyprowadzanie i odbiór dzieci:

·         Dzieci zapisane do świetlicy szkolnej przyprowadzane są lub odbierane osobiście przez rodziców lub osoby upoważnione – zgodnie z informacją podaną na karcie zgłoszenia.

·         Rodzice  ponoszą odpowiedzialność za dziecko, które zostało przyprowadzone do szkoły, a nie zgłosiło się do świetlicy

·         Dziecko przychodzące do świetlicy zgłasza nauczycielowi swoją obecność, który zaznacza ją w dzienniku.

·         Gdy dziecko wychodzi ze świetlicy, zgłasza swoje wyjście do domu nauczycielowi powiadamiając, kto je odbiera.

·         Jeżeli dziecko samodzielnie wraca do domu musi posiadać pisemne oświadczenie tego faktu od rodzica, który wyraża zgodę na wyjście oraz deklarację, że ponosi całkowitą odpowiedzialność za dziecko / takie oświadczenie znajduje się na karcie zgłoszenia do świetlicy lub stanowi oddzielny dokument sporządzony przez rodziców./

·         Telefoniczne zawiadomienie dziecka o obecności rodzica przed szkołą lub w samochodzie nie będzie respektowane. 

·         W wyjątkowych sytuacjach losowych nauczyciel może po uprzednim kontakcie z rodzicem [telefonicznym] wydać pozwolenie na odebranie dziecka przez osobę wskazaną przez rodzica. Osoba ta zobowiązana jest napisać oświadczenie o odbiorze dziecka, podpisując się pod nim czytelnie. Wychowawca legitymuje osobę odbierającą z dowodu potwierdzającego tożsamość, spisując przy tym wszystkie dane z tego dokumentu.

·         W czasie zebrań rodziców świetlica nie zapewnia opieki uczniom po godz.17.00  .

·         Rodzice zobowiązani są przestrzegać godzin pracy świetlicy, czyli 7.00 -17.00.

·         Po godz.17.00 nauczyciele i inni pracownicy szkoły nie zapewniają opieki i nie ponoszą odpowiedzialności za uczniów.   

·         O sytuacji nie odebrania dziecka ze świetlicy wychowawca informuje dyrektora szkoły.

·         Systematyczna, na bieżąco, kontrola obecności (zaznaczenie obecności lub wyjścia bezpośrednio po przyjściu lub wyjściu dziecka), sprawdzanie upoważnień do odbioru podopiecznych przez osoby inne niż rodzice, powierzanie dzieci osobom 

2. Organizowanie „bezpiecznych” zajęć 

3. Aktywna opieka wychowawcy / nauczyciela świetlicy.  

 

PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODPROWADZANIA NA LEKCJE DZIECI  KLAS I – III UCZĘSZCZAJĄCYCH DO ŚWIETLICY

1. Wychowawca klasy i inni nauczyciele, którzy z daną klasą mają ostatnią lekcję odprowadzają zapisane dzieci do świetlicy.

2. Do zabierania i odprowadzenia uczniów z powrotem do świetlicy są zobowiązane równie osoby prowadzące również zajęcia dodatkowe i koła zainteresowań. Za opiekę nad uczniami w trakcie tych zajęć odpowiada dany nauczyciel prowadzący zajęcia.  

 

PROCEDURA W PRZYPADKU, GDY RODZICE LUB OPIEKUNOWIE NIE ODEBRALI DZIECKA ZE ŚWIETLICY DO GODZ. 17.00:

1. Wychowawca świetlicy kontaktuje się z rodzicami dziecka, bądź osobami wskazanymi w karcie zapisu dziecka do świetlicy szkolnej. Ustala jak najszybszy czas odbioru dziecka nie przekraczający 30 minut. Gdy taka sytuacja powtarza się rodzic zostaje pouczony, iż w przypadku dalszego nieterminowego odbierania dziecka, może zostać ono przekazane pod piekę odpowiednim organom [policja].

2. W przypadku, gdy nauczyciel nie może nawiązać kontaktu z rodzicami lub opiekunami, informuje dyrektora szkoły o zaistniałej sytuacji.

3. Nauczyciel jest zobowiązany do wezwania policji, w celu ustalenia miejsca pobytu rodziców ucznia i zapewnienie dalszej opieki. Do czasu ustalenia miejsca pobytu dziecko pozostaje pod opieką nauczyciela i funkcjonariusza policji. Po ustaleniu miejsca pobytu rodziców, policja w obecności nauczyciela przekazuje ucznia rodzicowi.

4. W przypadku braku możliwości niezwłocznego ustalenia miejsca pobytu rodziców dziecko przekazywane jest policji, w celu zapewnienia opieki przez właściwy ośrodek opiekuńczo- wychowawczy.

 

PROCEDURA POSTĘPOWANIA Z DZIEĆMI Z KLAS I-IV, KTÓRE NIE SĄ ZAPISANE  DO ŚWIETLICY, A ZOSTAŁY CZASOWO Z RÓŻNYCH PRZYCZYN POZOSTAWIONE  BEZ OPIEKI:

1. W sytuacjach wyjątkowych dzieci nie zapisane do świetlicy szkolnej mogą przebywać w niej w przypadku, gdy liczebność grupy obecnej na świetlicy nie przekracza 25 uczniów.

2. Jeżeli uczeń skończył zajęcia, a nie uczęszcza on do świetlicy szkolnej, opiekę do momentu przyjścia rodziców  zapewnia mu nauczyciel mający z nim ostatnią lekcję, chyba, że rodzice ucznia przedstawili pisemne oświadczenie, iż zezwalają na samodzielny powrót dziecka do domu.

3. W sytuacji opisanej w punkcie 2, jeżeli nauczyciel ma jeszcze planowe zajęcia dydaktyczne, może wówczas przyprowadzić dziecko do świetlicy. Robi to osobiście  i podaje dane ucznia. Zobowiązany jest do powiadomienia rodziców  o pozostawieniu dziecka w świetlicy.

 4. Chore dzieci wychowawca w trakcie zajęć świetlicowych przekazuje pod opiekę dyrektora lub pod jego nieobecność starszego referenta – odprowadza ucznia do sekretariatu szkoły, gdzie pozostają do momentu przekazania ich pod opiekę rodziców.  

 

PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PROBY ODEBRANIA UCZNIA  PRZEZ OSOBĘ, CO DO KTÓREJ ZACHODZI PODEJRZENIE BYCIA W STANIE NIETRZEŹWYM LUB BYCIA POD WPŁYWEM INNYCH ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCH:

1. W przypadku wystąpienia sytuacji, w której w ocenie wychowawcy istnieje podejrzenie , iż dziecko odbierane jest przez osobę, wobec której zachodzi podejrzenie, ze jest ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innych środków odurzających, nauczyciel zobowiązany jest poinformować tę osobę o konsekwencjach tej sytuacji oraz zażądać wezwania (lub samemu wezwać) innego opiekuna dziecka.

2. O zaistniałej sytuacji nauczyciel zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły.

3. Z zaistniałej sytuacji nauczyciel zobowiązany jest sporządzić notatkę służbową.

4. W przypadku, gdy nie ma innej osoby uprawnionej do odbioru dziecka należy wezwać policję.

5. O zaistniałej sytuacji należy powiadomić również wychowawcę klasy oraz pedagoga i psychologa szkolnego.

 

PROCEDURA  POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU NISZCZENIA MIENIA  KOLEGÓW I ŚWIETLICY:

1. Wychowawca powiadamia o zdarzeniu rodziców i wychowawcę klasy. Sporządza notatkę służbową lub wpis w dzienniku elektronicznym w uwagach dotyczących danego ucznia.

2. W dalszej kolejności nauczyciel świetlicy postępuje zgodnie ze szkolną procedura postępowania w przypadku niszczenia mienia szkolnego i prywatnego na terenie szkoły.

3. Uczeń niszczący mienie kolegów oraz jego rodzice powinni ponieść odpowiedzialność materialną i naprawić wyrządzoną szkodę.

 

PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU OPUSZCZENIA ŚWIETLICY  BEZ POZWOLENIA:

1. Wychowawca świetlicy powiadamia o zdarzeniu rodziców, wychowawcę klasy.

2. W obecności rodziców przeprowadza rozmowę z uczniem, w celu przypomnienia regulaminu świetlicy.

3. Wychowawca świetlicy sporządza notatkę służbową lub dokonuje zapisu w dzienniku elektronicznym w uwagach o uczniach oraz w zeszycie korespondencji z rodzicami – jeżli taki uczeń posiada.

4. W przypadku ponownego opuszczenia przez dziecko świetlicy bez pozwolenia rozmowę z uczniem przeprowadza pedagog lub psycholog szkolny.

5. W przypadku trzeciego opuszczenia świetlicy bez pozwolenia uczeń zostaje zawieszony w prawach uczestnika świetlicy.

 

PROCEDURA KONTAKTÓW Z RODZICAMI:

1. Wychowawca świetlicy zobowiązany jest do stałego kontaktu z rodzicami poprzez rozmowy indywidualne, kontakt telefoniczny, korespondencję w dzienniku elektronicznym .

2. Wychowawca świetlicy każdą rozmowę wpisuje do zeszytu kontaktów z rodzicami.

 

 

 

 

 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny